Germany
Augsburger Str. 61A 86899, Landsberg am Lech
info@mochatouch.com
Tel: 0 8191 979 57 86
Turkey
Somuncu Baba Sok. No:67 Ataşehir/İstanbul
info@mochatouch.com
Tel: 0 216 334 56 78

SEO

We Love Questions

Where Do You See Your Company in
2 Years?

Strategy

Defining Your Market & Buyer Personas

We start with your market and your target customers’ personas to create successful B2B strategies.

Design

Creating Assets For Your Audiences

We bring creativity and B2B marketing technologies together to get the attention of your target audience with our creative assets. 

Define

Identifying Marketing Channels & Tactics

We design your inbound and outbound B2B marketing campaigns to reach your sales goals.

Measure & Improve

Improving Results for Success

We measure and improve the results to keep your sales team moving in the right direction. 

How We Manage Your B2B Marketing?

Why Your Company Exist?

Günlük hayatımızın her anında karşımıza çıkan markalar, sadece şirketinizin imajını değil bulunduğunuz toplumdaki bakış açısını ve bilimsel perspektifleri de yansıtır.

 

Şirketinizin başladığı ve hedeflediği noktayı, kalitesini ve ruhunu yansıtan markalar, tek bir hamle ile şirketinize dair bütün bilgileri müşterilerinize aktarabilir.

 

Çok alternatifli pazarlarda ürünlerinizi öne çıkarmak için yarattığınız markanız aynı zamanda şirketiniz hakkında da genel bir tanıtım unsuru niteliğine sahiptir. Yani markanız aslında şirketinizi ya da ürünlerinizi müşterinize tanıtmak ve farkındalığı artırmak amacıyla vardır. Markanız şirketinizi yansıtır, şirketiniz ise sizi.

 

Markanızı doğru ve tutarlı bir şekilde yansıtabilmeniz için çeşitli etkileşim noktalarında atacağınız adımları planlıyor ve bütün süreçlerinizi yönetiyoruz

Why Would Your Potential Customers Buy From You?

Günümüz pazarları oldukça büyük rekabet ortamlarına ve oldukça fazla ürün çeşitliliğine sahiptir. Bu çeşitliliğin arasından sıyrılmak başlı başına bir strateji gerektirir. Bu noktada markanızı yaratırken cevap verilmesi gereken en önemli soru şu olacaktır; rakiplerinizden farkınız ne?

 

Farkınız aynı zamanda markanızla potansiyel müşterilerinize verdiğiniz mesajdır. Markanızın başarısı için hem rakiplerinizi takip etmek hem de onların önüne geçmek zorundasınız. Bu noktada analiz, raporlama ve hedefleme konularında sizi destekleyecek ve yol haritanızı çizmenizi sağlayacak önemli çalışmalarla size öncülük ediyoruz.

What Are Your Goals and Your Next Steps?

Atılan her adımın ölçülmesi ve değerlendirilmesi dijital dünyanın sağladığı en önemli avantajlardandır. Oluşturduğunuz pazarlama stratejisinin başarılı olup olmadığını bu şekilde anlarsınız.

 

Markanızın mevcut durumunu, hedeflerini ve adımlarını analiz ediyoruz. Bu analizler sonucu elde ettiğimiz bilgilerle yeni planlar oluşturarak sürekli ölçülen ve güncellenen bir strateji oluşturuyoruz. Atılan her adımın sonuçlarını raporlayarak dinamik bir planlama süreciyle hedefinize en kısa zamanda ulaşmanızı sağlıyoruz.

Who is Your Customer?

Hedef kitleniz, şirketinizin var olma sebebidir. Hedeflediğiniz müşteri portföyüne uygun şekilde bir marka yaratmanız ve müşterilerinize ulaşacağınız doğru platformları seçmeniz itibarınız açısından son derece önemlidir.

 

Oluşturduğumuz personalarla müşterilerinizin genel özelliklerine uygun bir kümeleme sistemi yaratıyoruz. Bu sistem, hedeflediğiniz pazara ve potansiyel müşteri kitlesine en yakın özellikleri taşıyan bir kimliğe sahiptir. Dolayısıyla müşterileriniz ihtiyaçlarınızı doğrudan belirleyerek sizi onlara götürmek yerine markanızın onların baktığı yerde olmasını sağlıyoruz.

How We Measure and Improve You?

Hedef kitleniz, şirketinizin var olma sebebidir. Hedeflediğiniz müşteri portföyüne uygun şekilde bir marka yaratmanız ve müşterilerinize ulaşacağınız doğru platformları seçmeniz itibarınız açısından son derece önemlidir.

 

Oluşturduğumuz personalarla müşterilerinizin genel özelliklerine uygun bir kümeleme sistemi yaratıyoruz. Bu sistem, hedeflediğiniz pazara ve potansiyel müşteri kitlesine en yakın özellikleri taşıyan bir kimliğe sahiptir. Dolayısıyla müşterileriniz ihtiyaçlarınızı doğrudan belirleyerek sizi onlara götürmek yerine markanızın onların baktığı yerde olmasını sağlıyoruz.

Request a Proposal *** FORM

Play Video

We Create Strategies to Grow Your Business!

You probably already know how search engines work and how SEO can help your website get a better ranking, right? Well, sometimes even the best SEO strategy is just not enough. The keyword you want to optimize for could be facing some really tough competition and you are simply unable to make it to the top results.


Oooor…you can just use PPC!

Watch Now!

Get More Revenue with Your B2B Marketing Agency

B2B Marketing Agency Services - All Process Starts with Business Goals

All Process Starts with Business Goals

We are trying to get to know you to understand your products and services, the points that separate you from your opponents, your target mass, your market, and your competitive environment. We perform a preliminary analysis for your content in digital channels and progress in search engine optimization, and we work with you in the marketing plan process that we will create together.

B2B Marketing Agency Services - Developing a Marketing Strategy

Developing a Marketing Strategy

We define marketing goals such as entering a new market, increasing leadership position in an existing market, or creating brand awareness among a specific audience. Once the goals are set, we prepare marketing campaigns for you to reach those goals.

B2B Marketing Agency Services - We Convert Strategy to Practice

We Convert Strategy to Practice

We constantly update your digital marketing strategies in accordance with your current position and the data we’ve acquired from your implementation reports. We measure your recognition on digital channels and share the results of your current strategy with you.

#WeSolveProblems

Problem-Solving
B2B Digital Marketing Agency

Helping B2B Companies to increase sales, conversions, reduce bounce rate, and scale up fast.

B2B Marketing Agency Services - Inbound Marketing

We influence the purchasing decisions of potential customers by providing useful information for them through digital channels! We do this with content management in SEO work, blog posts, 3rd party channels and with the interactions on social media accounts.

B2B Marketing Agency Services - Outbound Marketing

We inform potential customers about the service or product you provide by reaching out to them through digital channels that they are constantly active in and direct them to buy. We do this through notifications from your email, SMS, mailing, banner, or social media accounts.

B2B Marketing Agency Services - Demand Generation

We attract the attention of your target audience by generating demand!

Demand marketing is at the heart of your B2B marketing strategy. Every marketing strategy and every activity should be based on creating demand and meeting it. As Your B2B Marketing Agency, we focus on producing measurable returns for our customers, and by creating a need, we are making sure that your target audience can reach you directly and willingly.

B2B Marketing Agency Services - Lead Generation

Through the right channels, we are making sure that you are the first company that the right customer reaches! Leading customer or gaining new customers is the most important goal to achieve for companies to grow and develop themselves. Directing the B2B marketing strategy to the right channels is important as much as the strategy itself. By using the most effective advertising channels for you, we reach customers who can buy your product or service before your competitors.

B2B Marketing Agency Services - Lead Nurturing

We build sustainable relationships with your potential customers!

We give your potential or existing customers the information they need by showing the right content to them through advertisement channels that fit your strategy. In this way, we create brand credibility and make sure that you are the one they choose in their purchase decision. Whether you have just started growing your potential customers, or you are using the best business practices of our day, we design works which tailored for your needs and exclusive to you.

B2B Marketing Agency Services - Content Syndication

We take you directly to your customer by using the right channels!

We provide instant access to millions of decision-makers looking for information about your products or services by providing you with a blog entry describing your service or product, your e-book, your video and other digital-based content in third party circles.

B2B Marketing Agency Services - Content Marketing

A strategy that never goes out of fashion:

Content marketing! Along with the prominence of digital marketing, blog posts and social media sharing have become remarkable for B2B companies as well. We design your content according to your marketing strategy and ensure that the target audience reaches the right, quality, and balanced content before buying and turns towards you.

 

B2B Marketing Agency Services - Maximize Your Content Marketing Power

Maximize Your Content Marketing Power

In your B2B marketing strategies, we enable you to reach your target audience by combining the right keywords for your marketing strategies and the customized content we’ve produced for LinkedIn, the most preferred social platform for companies, and other social platforms and blog articles that you need for reaching your goals.

B2B Marketing Agency Services - ABM - Account Based Marketing

Target the right customer for you!

Account Based Marketing is a customer-focused marketing strategy and it has a high-performance return on investment (ROI). We target potential customers with buying potential and high value for your brand to achieve more impact and profit.

B2B Marketing Agency Services - E-mail Marketing

As one of the marketing tools with the least cost and the highest return, e-mail marketing is indispensable for all companies. As Mochatouch, we help your email campaigns to stand out and work to grow your sales by conducting measurable and targeted work that will increase your turn-up and click-through rates.

B2B Marketing Agency Services - Search Engine Marketing

We create your brand value in the digital world!

Search engine marketing is almost imperative for B2B marketing strategy today. We use the keywords you determined when advertising your company’s products and services with SEO, and move your brand value into the digital world. In this way, we increase the reach of your content, while driving the traffic to your website.

B2B Marketing Agency Services - Display Advertising

We attract the attention of your potential customers!

We increase your brand awareness by creating awareness with the banner studies that designed in accordance with your brand identity and marketing strategy. And instead of letting potential customers who might be interested in your products and services look for you, we reach out to them first by using display advertising.

As a B2B Marketing Agency How We Help You to Create Inbound Marketing Strategy?

Icon
Attract

Creating and distributing right B2B content for your target audiences.

PPC Campaigns
Blog Posts
Social Media Strategies
Content Marketing Strategies

Icon
Engage

Providing insights and solutions which are aligning with your customers pain points and goals.

E-Mail Marketing Campaigns
Lead Nurturing Campaigns
Marketing Automations

Icon
Delight

Making your customers happy after their purchases with continuously keep in touch with them.

Event Marketing Strategies
Social Media Monitoring
Marketing Automations

Ready to Know?

From Our Blog.

mochatouch
Posted by mochatouch
20/10/2021

B2B Marketing

B2B marketing is a broad field with larger sales targets and focusing marketing activities on authorized individuals such as buyers and senior...

Read More
mochatouch
Posted by mochatouch
08/10/2021

B2B Marketing Segmentation

Segmentation, i.e. dividing into sections to manage, is actively used in marketing activities as well as in many areas. It forms an...

Read More
mochatouch
Posted by mochatouch
05/08/2021

Logo Design

What is Logo Design? Logo design; It is the signature of a product, service or company. The logo, which is the most...

Read More
mochatouch
Posted by mochatouch
28/06/2021

Marketing

Many people mistakenly think that marketing starts after a good or service has been produced. The concept of marketing includes processes such...

Read More
0+
Succeeded
Projects
0+
Working hours
were spent

Our Services

Solve Problems.

Reduction in operating costs for the whole product team which creates amazing UI/UX experiences, by crafting top-notch user experience of funny the century rather.

What we do

Does more then ever platform to achieve goal stages.

Our clients describe us as a product team which creates amazing UI/UX experiences, by crafting top-notch user experience.

Icon
Data Tracking

We help digital companies to volume their self-interest and get a space.

Icon
Financial Audit

We utilize the intensity of structure to tackle complex issues and change.

Icon
Press Releases

Regulatory oneven an enterprises such she and pushed.

Icon
Website/App Design

We utilize the intensity of structure to tackle complex issues and change.

Icon

Engage your customers dramatically.

 • Boost Processes;
 • Advanced Custom Fields Pro;
Icon

Store and transfer your affiliate data content.

 • Smart Automations;
 • Advanced Custom Fields Pro;
Icon

Estimate costs and increase productivity.

 • Profitability Boost;
 • Advanced Custom Fields Pro;

Testimonials

We help to achieve
mutual goals.

Settings

Core features.

Reduction in operating costs for the whole product team which creates amazing UI/UX.

0+
Requests
Per Second
Icon
Expenses

Get the intensity of your expences.

Icon
Data Tracking

Setup and adjust tracking structure.

Icon
Savings

Save much more time by resolving stages.

Icon
Statistics

Operations to strategy, driving all changes.

Icon
Investments

Crafting best UI/UX solutions for us.

Icon
Team Support

Deliver the team’s business of relevant.

Solve Problems

Get started with
Ohio Template.

New features. New appearance.
No risk and credit card required.

Solve Problems

Marketing and affiliate payments.

Stage affiliate tools are build to fit any size of marketing teams taken possession of my collaboration and sweet mornings.

Estimate increase
0%

*Base on general network data

Retiro de liderazgo para mujeres en diseño.

With unique business ideas and the
passionate people behind.

Our Services

Sales Growth.

Our clients describe us as a product team which creates amazing UI/UX experiences, by crafting top-notch user experience of funny the century rather.

0%

Increased by
the last 2 years.

* Billed yearly (auto-renewal)

Choose a Service Plan.

Our clients describe us as a product team which creates amazing UI/UX experiences, by crafting top-notch user experience of funny the century rather.

Personal

$360


Monthly

Get the current deal without any risk and additional fees.

 • Core business process revision;
 • Team managment;
 • Custom Infrastructure;
 • Custom Design & Features
Contact Us

Corporate

$690


Monthly

Get the current deal without any risk and additional fees.

 • Core business process revision;
 • Team managment;
 • Custom Infrastructure;
 • Custom Design & Features
Contact Us

Frequently Asked
Questions.

How does the 14-day trial work?

When our team provides design and digital marketing. Applied arts can include industrial design, graphic design, fashion design. The app provides design and digital marketing.

How do I pay for your service?

When our team provides design and digital marketing. Applied arts can include industrial design, graphic design, fashion design. The app provides design and digital marketing.

How can I cancel my subscription?

When our team provides design and digital marketing. Applied arts can include industrial design, graphic design, fashion design. The app provides design and digital marketing.

From the blog

Clients we
work for.

Our Services

Questions?
Get in touch.

Sales Growth

Boston
Consulting
Group.

Get the most of reduction in your team’s operating costs for the whole product which creates amazing UI/UX experiences.

How it works

Capabilities

Team
Management.
Brand strategy.

Showcase

Our most recent
digital and strategy
projects.

How does the 14-day trial work?

When our team provides design and digital marketing. Applied arts can include industrial design, graphic design, fashion design. The app provides design and digital marketing.

What happens after the trial ends?

When our team provides design and digital marketing. Applied arts can include industrial design, graphic design, fashion design. The app provides design and digital marketing.

What discounts are available?

When our team provides design and digital marketing. Applied arts can include industrial design, graphic design, fashion design. The app provides design and digital marketing.

How do I pay for your service?

When our team provides design and digital marketing. Applied arts can include industrial design, graphic design, fashion design. The app provides design and digital marketing.

How long are your subscriptions? Can I change plans?

When our team provides design and digital marketing. Applied arts can include industrial design, graphic design, fashion design. The app provides design and digital marketing.

How can I cancel my subscription?

When our team provides design and digital marketing. Applied arts can include industrial design, graphic design, fashion design. The app provides design and digital marketing.

#datatracking app

The app is great for basic setup and adjusts.

So how does it work? Let’s check our Getting Started tutorial or choose from pre-made templates.

Expenses

Packed with API features you will love to collaborate with issues and change business.

Read More
Tracking API

Get insights from your customers directly using the app API and test funnels earlier.

Read More
Statistics

Create a scalable statistics system that’s accessible for your company.

Read More

We use cookies to give you the best online experience. By agreeing you accept the use of cookies in accordance with our cookie policy.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

In order to use this website we use the following technically required cookies
 • wordpress_test_cookie
 • wordpress_logged_in_
 • wordpress_sec
 • pll_language

 • __hssrc

Decline all Services
Accept all Services